Биодиверзитет је широк појам који се генерално односи на варијације на нивоу екосистема, врста и гена. Прикупљање научних података о биодиверзитету је изразито захтјеван процес пошто адекватна похрана, одржавање и размјена тих података на глобалном, а тим прије на националном нивоу још увијек представља изазов.

За адекватну процјену стања биодиверзитета Босне и Херцеговине, у циљу поузданог доношења одлука у области заштите природе и управљања природним ресурсима, потребни су дигитализовани, структуирани и провјерени подаци о биодиверзитету.

Током посљедњих 150 година интензивно се радило на проучавању флоре у БиХ, међутим подаци о постојању и распрострањењу биљних врста још увијек нису доступни на једном мјесту.

Овај пројекат, који траје већ девет година има за циљ да на једном мјесту прикупи и представи цјелокупно знање о распрострањености флоре БиХ. Већ су дигитализовани подаци из најобимнијег монографског дјела о флори Босне и Херцеговине (Manageta G.B., 1903-1983: Flora Bosne i Hercegovine), чиме је постављен основ за даљи развој базе.

Наставак пројекта претпостављал дигитализацију сљедећег по значају извора података тј. фитоценолошких снимака. До сада је дигитализовано око 75%, а геореференцирано око 30% постојећих података.

Номенклатура и синонимика су усаглашени са свеобухватном, глобалном базом – GBiF (Global Biodiversity Information Facility). Структура базе података је заснована на међународном стандарду за размјену информација о организмима забиљеженим у природи (Darwin Core).

Овај пројекат је већ дао видљиве резултате јер је у сарадњи са Шумарским факултетом и Министарством за научно-технолошки развој, високо образовање и информатичко друштво дио података који се односи на Републику Српску представљен преко веб апликације доступне на http://florasrpske.rs.ba. Ова апликација је и саставни дио Информационог система заштите природе Републике Српске који је под старатељством Републичког завода за заштиту културноисторијског и природног насљеђа и доступан је на адреси http://e-priroda.rs.ba.