Европски дан паркова, 24.5.2021. – појам, историја и значај
Увод
Национални парк је област земље у власништву државе у којој се налази, већим дјелом заштићен од људског утицаја. Данас у свијету има око 1500 националних паркова.
Према величини и типу разликујемо:
- амерички тип – формирају се за туризам и рекреацију грађана, површине више милиона хектара
- европски тип – има карактеристике резервата, површине више хиљада хектара
Паркови и бројна друга заштићена подручја пружају нам бројне предности као што су очување биодиверзитета, станишта биљака и животиња, користи по локалну заједницу и друштво.
Веома је битно нагласити да имају и велику улогу у очувању људског здравља. Боравак у природи је веома значајан, првенствено због здравља и позитивног утицаја на физички, друштвени, интелектуални развој, а због сталног повећања површине урбаних средина од велике је важности створити више прилика да грађани бораве у природи.
Историјат
Први национални парк у свијету је Јелоустоун (енгл. Yellowstone) основан у САД 1872. године, а у Европи скуп од девет паркова који су створени у Шведској и Швајцарској 1909. године.
У главном граду Венецуеле Каракасу је 1992. године одржан свјетски конгрес о националним парковима када је усвојена препорука да свака држава заштити најмање 10% своје територије.
Списак националних паркова на подручју бивше Југославије:
О дану паркова
Прослављање европског дана паркова представља комеморативни дан заштићених подручја широм Европе. Покренула је га је 1999. године федерација EUROPARC, као сјећање на проглашење првих европских националних паркова у Шведској 24. 05. 1909. године.
Сваке године 24. маја чланови федерације EUROPARC организују различите активности како би скренули пажњу јавности на значај и предност постојања свих наших заштићених подручја.
У Србији се обиљежава од 2001., а у Републици Српској од 2018. године.
Овај дан има за циљ да људе приближи природи и прошири свијест јавности о значају природних љепота у заштићеним подручјима широм Европе, указујући на важност очувања и одрживог развоја тих предјела.
Само очувани паркови и заштићена подручја наставиће пружати бројне услуге екосистема, у које спадају и погодности за људско здравље. Због тога је неопходно осигурати њихово адекватно финансирање које ће потом бити усмјерено према побољшању управљања паркова и развијању одрживих активности. Једна од могућих активности свакако је едукација, јер су паркови својеврсне учионице на отвореном.
Наставак на: http://arbormagna.rs.ba/?p=1716
Текст: Шикањић Драшко, дипл. инж. шум.